Rälby Külaseltsi Majandusaasta aruanne 2015 on tutvumiseks üleval dokumentide kaustas!

Vormsi valla leht
Rälby Külaseltsi tegemised on leidnud kajastust ka kohalikus häälekandjas
vormsi_2015_08_internet.pdf
Adobe Acrobat Document 954.3 KB

  Rälby Külaseltsi tunnustati 23.jaanuaril 2015         Läänemaa vähegiviitsijate päeval Läänemaa                         kultuuritegija 2014 tiitliga

MTÜ Rälby Külaselts esitas KOP-i (Kohaliku omaalgatuse programm 2014 )

Meede 2 – Elukeskkonna ja kogukonnateenuste arendamine taotluse „Esitlusvahendite ja seadmete ost Rälby külamajja”

Projekti eesmärk oli luua võimalus Rälby külamajas organiseerida ja viia läbi kohaliku elu arendamiseks kohtumisi, seminare, koolitusi ja kokkutulekuid. Selleks oli vajalik omada kaasaegseid infotehnoloogia ja kommunikatsiooni vahendeid ( projektor, arvuti, ekraan, INTRNETI ühendus).Projektiga sooviti osteta Rälby Külaseltsile projektor, arvuti, ekraan ja paigaldada külamajja INTERNET-i ühendus ( vajalik vastuvõtu seade). Ostetavad vahendid on vajalikud seltsi liikmete jaoks (20 liiget), et paremini läbi viia ühiseid koosolekuid ja üritusi. Koolituste korraldamine on üks seltsi eesmärkidest ja nende läbiviimine peab olema kvaliteetne ning asjakohane. Koolitusi pakume saare elanikele ( ca 410) ja külalistele ( ca 200). Hangitava tehnikaga on võimalik külamajas vaadata külas tehtud erinevaid jäädvustusi ja filmiklippe küla üritustest.

Projekti elluviimise käigus tehti muudatus. Kuna olemasolev arvuti õnnestus remontida ja uue ostmise vajadus langes ära, siis osteti televiisor, läbi mille on võimalik esitada vajalikku materjali ka arvutist otse ekraanile.

 


MTÜ RÄLBY KÜLASELTSI projekt „HÜPE TULEVIKKU“ sai toetuse KÜSK arenguhüppe taotlusvoorust. Projekti toetussumma on
11178,12 eurot. Projekt viiakse ellu alates 01.05.2015. a ja lõpeb hiljemalt 31.08.2016. a.

Projekti eesmärk: Vajalik on tõsta Rälby Külaseltsi võimekust ja mõju oma küla ja Vormsi saare kogukondade hüveks, parandades selleks seltsiigapäevase töö juhtimist, finantseerimist ja koordineerimist, olles avalikkusele nähtav, pakkudes kohalikule kogukonnale erinevaid teenuseid ja eestkoste võimalusi koostööks omavalitsusega. Eesmärk on aktiivse külaelu korraldamine avatuse ja kodanikualgatuse kaudu. Peame oluliseks külade ärkamist, et külad otsustaksid oma asju ise, et külades tegutseksid kogukonnad ja vabaühendused ning meie külaselts saaks vajalike kogemuste ja oskustega teistele toeks olla.

Lühikokkuvõte: Projekti„Hüpe tulevikku“ on suunatud eelkõige MTÜ Rälby Külaseltsi juhtimisvõimekuse, avalikkusele nähtavuse,avatuse ja koostöö parendamiseks. Projekti käigus teeb juhatus juba kogutud informatsiooni ja eneseanalüüsi hindamise ning koostab tegevuskava parima tulemuse saavutamiseks. Kaasatakse kogu protsessi kogukonna arengu konsulent ( Kadri-Aija Viik, omab kogemust EMOL-juhatuses ja Eesti Külaliikumine Kodukant tegevuses ning Pärnumaa Kodukandi tegemistes jne). Tulemuste saavutamiseks korraldatakse kaasamisseminare. Kaks seminari lõpevad ringsõiduga Vormsi saare teistesse küladesse. Eesmärk on vaadata teiste tegemisi ja õppida sealt, mida omal vältida, mida väiks ka ise teha. Projekti käigus toimub kahepäevane koolitus „ Mõttemustrite murdmine“ ( Indrek Maripuu). Eesmärgiks on panna inimesed natuke teisiti mõtlema ja läbi selle leida uusi seni kasutamatta mõtteid ja ideid.Lisaks soovime parandada oma külamaja tingimusi kooskäimiseks ( põrandate ja WC remont). Tulemuseks on, et Rälby Külaselts on korrastanud seltsi juhtimist seltsi liikmetele arusaadavamaks. Juhatuse liikmed on valmis võtma vastutust ja ühiselt kavandavad külaseltsi nii finatsilist kui ka majanduslikku toimetulekut. Läbi koolituse oleme saanud uusi ideid, kuidas seltsi ja oma küla nähtavamaks muuta ( koduleht, teavitused, kaasamine jm). Ühiselt on kujundatud kokkulepped kuidas pakkuda tekkivate probleemide osas parimat huvikaitset liikmetele ja küladele. www.kodukant.ee Huvikaitse.

Lisaks remonditakse projekti käigus ka Rälby külamaja põrand ja WC, mis on vajalikud külaseltsileja külaelanikele kasutamiseks ( avalik INTERNET) jm.

Rälby laat

25.juulil 2015

Osta, müü, vahetada või anna ära! Kõiksugu kraami ja teenuse pakkujad ning tarbijad on teretulnud. nii tava- kui ka omapärased asjad Eriti oodatud on!

11:00    Algus

12:00   OHUTUSPÄEV! Infot ja kasulikke näpunäiteid jagavad Maanteamet, Päästeamet, Politsei, naabrivalve, jt…

13:00   Egili veski nimeplaadi avamine

Tule üksi, koos pere või sõpradega ja löö kaasa töötubades  ning sportlikes tegevustes!

Info tel: 56653668, Ene Sarapuu

      MTÜ RÄLBY KÜLASELTS

koostöös Kodanikuühiskonna Sihtkapitali ja

 LOOVUS AIDA-ga korraldab koolituse

„Mõttemustrite murdmine“

Vormsi saarel Rälby külamajas

16.- 17. juuli 2015

 

KÜSK projekti „Hüpe tulevikku!“ raames toimub kahepäevane mõttemustrite murdmise koolitus, mis õpetab loovmõtlemise tehnikaid ning aitab üheskoos otsida uudseid lahendusi saare elu edendamiseks. Koolitus on suunatud kõigile Vormsi saare seltsidele, ühendustele, valla ametnikele ja saare elanikele ning külalistele.

Koolitajaks on Indrek Maripuu / Neitsijärve Loovusait

Alustame 16.juulil 2015 kell 11:00

Kõik on oodatud osalema!
Info ja registreerimine: Ene Sarapuu tel 56653668, ene@vormsi.ee

 

Maa-arhitektuuri traditsiooniliste viimistlus- ja taastamisvõtete kahepäevane koolituskursus

 

VÄRVIDE VALMISTAMINE Vormsi saarel. 11. ja 12. juulil

Neil päevil oleme Vormsi saarel ning teeme tutvust traditsiooniliste värvide valmistamise nippide ja retseptidega. Kursuse kokkukutsuja on MTÜ Rälby Külaselts

Õpitakse ise kokku segama erinevaid värve: teeme muldvärvi (see on see keeduvärv), õlivärvi ja munatemperat. Meister räägib värvidest ning jagab värvide retsepte.
Meistrikursusel katame värvidega erinevaid aluspindu. Katsetame värve puitpindadel - nii palkhoone seintel kui ka mööbliesemetel.
Pausihetkedel loodame rääkida ja kuulda saareelust, lambakasvatusest, väärtustest ning võimalustest.

Osalema on oodatud kõik, kes soovivad: kohalikud püsielanikud, sugulased ja sõbrad, suvemajade omanikud ja ka saare külalised - kel vaid huvi on!

 

Registreeruda ning rohkem infot koolitusel osalemise tingimuste osas saab Vormsil Ene Sarapuult, tel 56 653 668, ene@vormsi.ee

Lühitutvustus

Vormsi vald paikneb Lääne-Eesti saarestikus Lääne maakonna loodeosas ja on saarvald, pindalaga 93 km² 

Ajalooliselt on Vormsi huvitav ja omapärane Eesti väikesaar, kuid erineb teistest Eesti saartest põliselanikkonna ja ühtse kultuurilise tausta puudumise tõttu. Kuni Teise maailmasõjani elasid Vormsi saarel rannarootslased, kellel oli oma keel, kultuur ja elulaad. Saarel on 14 küla, millel on säilinud rootsipärased nimed.

Rälby küla  asub Vormsi saare põhja osas, ringtee ääres. Külast veidi üle kilomeetri on Rälby laheni. Rälby  on üks neljateistkümnest saarel säilinud külast. Rälbyt peeti kunagi Vormsi üheks uhkemaks külaks. Jõukuse tõid siia kalandus ja laevandus. Seltskondlik elu oli koondunud palvemaja ümber, tegutses laulu- ja keelpilliansambel. Lapsed käisid koolis Norrby`s või Hullo`s.

Küla servas asusid tuulikud. Külas olid nii suurtalud kui ka väiksemad majapidamised. Talu juurde kuulus viljapuude-, marja- ja karjaaed. Elumajad olid ehitatud kõrvalhoonetest lahus, värvitud sageli kollaseks või punaseks. Saare külad olid hooldatud ja nägusad. 

Statistika!

Rahvaarv, 23. jaanuari 2019 seisuga:

2009 - 268

2010 - 340

2011 - 340

2012 - 342

2013 - 238

2017 - 411

2018 - 407

 

http://www.stat.ee/ppe-55721